קוד אתי

*כתוב בלשון זכר אך מיועד לכל המגדרים

הקוד האתי של איגוד תיאטרון הפלייבק בישראל, מחייב כל שחקן ומנחה בין אם בסדנה שהוא מעביר, ג'אם או מופע. על אחריותו של כל מנחה להכיר היטב את כללי האתיקה, ולהנחילם לקבוצתו. חברות וחברי קהילת הפלייבק בישראל, נקראים בזאת לפעול בהתאם לקוד האתי המובא להלן בכל פעילות, מתוך הכרה בשונויות בינינו, ומתוך הבנה שכללים אחידים חלים ומחייבים את כולן/ם.

כבוד – Respect:

מחויבותנו הראשונה כשחקנים וכמנחים היא כלפי המספר. אנו מתנהלים בכבוד עם הקהל, התלמידים, המספרים, חברי הקבוצה והעמיתים שלנו בכל עת, בחללי סדנאות כמו גם במרחב הציבורי. אנו נפעל במהלך מופע תיאטרון פלייבק באופן שלא יעוות סיפור ביודעין, יפגע ברגשות, יהיה שיפוטי וביקורתי ולא נשתמש בסיפור למטרותינו. אנו נקפיד על התמודדות אנושית ובלתי פוגענית במספר או בקהל, גם במידה שבמהלך המופע יעלו תחושות ואירועים קשים, ואף אלמנטים פרובוקטיביים. על כן, וכחלק מכך, אחראי מנחה המופע לבחון את השפעת המופע התיאטרוני על המספרים, ולפעול בהתאם למען שלומם ורווחתם.
חברי הקבוצה – מנחה, שחקנים, מוסיקאים, יתייחסו זה אל זה בכבוד הדדי ומקצועי ובשיתוף פעולה, תוך תשומת לב מיוחדת שלא להעמיד את עמיתיהם במצב העלול להשפיל אותם או לפגוע בהם בהיבט כלשהו.
אנו מבינים ומכבדים את הטקסים, המסורות, העקרונות והפרקטיקות של תיאטרון הפלייבק, ומתחייבים לרכוש את הידע הזה.

הכללה – Inclusiveness:

אנחנו פתוחים לכל סיפור וגם מוכנים לעסוק במורכבויות אתיות בתוך סיפור. אנו מבקשים לכלול קולות שלעיתים קרובות אינם מתקיימים בקהילות שלנו.

הִתהַוּוּת – Emergence:

אנו מאפשרים לאירועי הופעה להתהוות מהרגע, מבלי להיות מוגדרים מראש או לעבור מניפולציות. סיפורים או מספרים אינם נבחרים לפני המופע, אלא אם מדובר במצב חריג, אשר צריך להיות גלוי ושקוף.

יְכוֹלֶת – Competence:

אנו מתחייבים להבטיח שתהיה לנו מספיק הדרכה והשגחה עבור כל פרויקט תיאטרון פלייבק שאנו לוקחים על עצמנו, ולרכוש הכשרה נוספת לפי הצורך. אנו מתחייבים להתאמן ו / או ללמד תיאטרון פלייבק ברמה של היכולת שלנו ולא מעבר.

זכויות אדם – Human rights:

אנו מקדמים את זכויות האדם של כל הנוכחים ושל אלו שאינם נוכחים. אנו נוקטים במידת הצורך בפעולה המתאימה לטיפול בדעות קדומות שעלולות להתבטא במודע או שלא במודע על ידי מספר או משתתף בסדנה.

יחסים קולגיאליים – Collegial relationships:

אנו שואפים לשמור על יחסי כבוד, שיתוף פעולה ותמיכה בתוך קהילת תיאטרון הפלייבק. אנו מכבדים את הגבולות בין הקבוצות ומתחייבים להיות שקופים עם עמיתינו, במיוחד בתחומים שעלולים להיות בעלי השפעה כספית או מקצועית.

אנו מכבדים את הקניין הרוחני והחומרי האחד של השני, כולל שמות החברה, חומרי פרסום, ותיאורי הפרויקט. כאשר קבוצות, גופי הכשרה או מנחים נמצאים בקרבה גיאוגרפית, הם צריכים לנהל מו"מ ולכבד הסכמים אזוריים.

משוב על ידי קולגות לאחר מופע, סדנא או כל פעילות אחרת, ינתן מתוך כבוד ורגישות למקבל המשוב, וזאת רק לאחר בדיקה אם מתאים לו/לה/להםן לקבל משוב זה, בעת הזאת.

פרטיות וסודיות – Privacy and confidentiality:

אנו מכירים בכך שסיפורים שסופרו במופע אינם כפופים לסודיות. עם זאת, אנו מתחייבים לכתוב או לחזור על סיפורים רק בצורה מכובדת ודיסקרטית. כמו כן, במידה שהמופע/סדנה מצולם, יש ליידע את הקהל ולאפשר לא להסכים להיות מצולם.

נושאים אתיים בהכשרה:

כמנחים, אנו מתחייבים לפתח מודעות עצמית ומודעות אצל תלמידים שלנו בנושאים אתיים בתיאטרון פלייבק.

הַשׁגָחָה – Supervision:

כמנחים אנו מתחייבים לרמת הדרכה ("סופרוויז'ן") והשגחה נאותות.

כללים אתיים לג'אמים:

  1. המנחה יפעל לאור כללי האתיקה כמצויינים לעיל והמצויינים להלן, וינהיר אותם למשתתפי הג'אם.
  2. המנחה יקח בחשבון ויתחשב בעובדה שמעצם מהותם ג'אמים מערבבים בין אוכלוסיות, תרבויות, רמת ידע וכישרונות שונים. אי לכך, ג'אם אינו זירת מחקר לתועלתו של המנחה.
  3. המנחה יבהיר בנחרצות, בפתיחת הג'אם, כי אין לצאת באמצע החזרה/סיפור אלא רק, אם בכלל, בסופם. הדלתות תסגרנה בתחילת המופע ולא תותר כניסת מאחרים.

* על כל אדם, השותף לתיאטרון פלייבק, בין אם הוא מנחה, שחקן, מעביר סדנה או כל דבר אחר, חל איסור על כל התנהגות אלימה או שאיננה ראויה מוסרית.
* בעניין הטרדה מינית, אנו מחויבים לחוק למניעת הטרדה מינית, התשנ"ח- 1998, מיום כ"ט באלול התשנ"ח, 02 בספטמבר 1998.